Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів" від 17.05.2017 року було підвищено мінімальний розмір аліментів до 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

25 липня 2018 року Президентом підписано Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання", яким внесені зміни у розмір аліментів, та становлять: мінімальний гарантований розмір аліментів 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку; мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину у розмірі 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Одразу виникають питання: «Як діяти отримувачам аліментів, якщо рішення про стягнення аліментів було постановлено до набрання чинності цих законів?», «Чи потрібно звертатися до суду з позовом про збільшення розміру аліментів у зв’язку зі зміною їх мінімального розміру?», тощо.

Законодавство України не встановлює такої підстави для збільшення розміру аліментів, як зміна їх мінімального розміру, тому суди, ухвалюючи рішення, достатньо часто відмовляють у задоволенні вимог, посилаючись на положення ст. 192 Сімейного кодексу України. Проте, трапляються випадки, коли суди задовольняють позовні вимоги з посиланням на положення ст. 184 Сімейного кодексу України.

Суди вважають, що збільшення мінімального розміру аліментів є підставою для автоматичного збільшення державним виконавцем розміру аліментів. Таке збільшення має відбуватися без участі стягувача аліментів та не потребувати від останнього жодних звернень та вимог. Однак, на практиці, державні виконавці перерахунок не проводять. А тому, стягувачу потрібно звернутися з відповідним письмовим зверненням до державної виконавчої служби України. У випадку відмови державного виконавця в проведенні перерахунку аліментів, вважаю, що існують всі правові підстави звертатися до суду з вимогою про визнання незаконними дій виконавця та зобов’язання провести перерахунок аліментів.

Отже, отримувачам аліментів, перед вирішенням питання про збільшення аліментів, потрібно ретельно обміркувати яким шляхом вони підуть, правильно оцінивши сукупність усіх доказів разом та кожного окремо, а також необхідність подання кожного кроку, та можливість його впливу на майбутній результат.